"ARIba"LARIMIZ

Duyguların ve hayallerin, edindiğimiz eğitimler doğrultusunda cisme bürünmüş halleri. Geçmişimizin başrol oyuncuları, geleceğimizin gurur kaynakları, "ARIba"larımız.

B.O.W. (Bees on Wheels)

ARIba 7S

     2016 Eylül ayında tasarımlarına başlanan BOW, sıkı bir planlama ve üretim sürecinin ardından 2017 Ağustos ayında tamamlandı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçilerek Ankara’ya kadar uzanan yol boyunca araç test edildi. BOW, Ekim ayında Avustralya’da düzenlenen World Solar Challenge yarışmasına katıldı ve bazı teknik aksaklıklar yüzünden güneş enerjisiyle 2200 km yol katetti ancak yarışı tamamlayamadığı için resmi bir sıralama elde edemedi. 

 

Maksimum Hız:140 km/h

Ağırlık:170 kg

Akü Kapasitesi:6.1 kWh

Motor Gücü:1.8 kW

     Önderliğini Anadolu Üniversitesi Anadolu Solar Team'in üstlendiği Youth For Future(YFF) yarışına katılmak için mevcut durumda bulunan araçlardan birini yenileme kararı alan ekip, ARIBA VII'nin geçirdiği kazadan dolayı ARIBA VI’nın revize edilmesine karar verilmesinin ardından araç, kısa sürede kullanıma hazır hale getirildi. Ekip ve araç, katıldığı YFF yarışında hiçbir kuralı ihlal etmeden ve ceza almadan 3.lük elde etti. Hemen ardından ESC (European Solar Challenge)’a katılmaya karar verildi. Eylül ayında Belçika’da düzenlenen bu yarışta ARIBA 7S, 350 m’yi 00.03.09’lük süreyle geçerek dünyanın en hızlı Challenger aracı olma ünvanını kazandı. İTÜ GAE, International Solarcar Federation tarafından güneş enerjisi ruhunu en iyi yansıtan ekip olduğu için ‘’ISF Achievement Award-Brain Sport’’ ödülüne layık görüldü.


Maksimum hız:135 km/h 
Ağırlık:165 kg 
Akü kapasitesi:5.8 kWh 
Motor Gücü:1.8kW

Aruna

     World Solar Challenge yarışında ortaya çıkan yeni kategori olan cruiser araç sınıfında ilk adımı atarak prototip olan ARUNA aracımızın üretimini tamamladık. İlk deneyimimiz olmasına rağmen güzel bir üretim süreci geçirdik. Aracın yarışa katılması tarafımızca uygun bulunmadığından aracı sergilenmek üzere hazırlama sürecine başladık. 

Maksimum hız:105 km/h 
Ağırlık:500 kg 
Akü kapasitesi:15 kWh 
Motor Gücü:3.6kW

ARIba 7

     2014 yılında son kez düzenlenecek olan Tübitak Formula G yarışlarına katılmak amacıyla 2013 Ekim ayında ARIBA VII’ nin tasarımlarına başlandı. ARIBA VI’nın bir üst versiyonu olan aracın her ne kadar dış görünüşünde bir önceki aracımızdan büyük farklar olmasa da mekanik ve malzeme olarak tasarımında büyük değişikliklere gidildi. 11.başladığı yarışı büyük bir başarı göstererek 2.sırada tamamlayan ARIBA VII böylelikle İTÜ GAE’ye 18.kupasını kazandırmış oldu. 

Maksimum hız:140 km/h 
Ağırlık:145 kg 
Akü kapasitesi:1 kWh 
Motor Gücü:1.8kW

ARIba 6

     Formula G 2012 yarışlarının hemen ardından ARIBA VI’nın tasarımlarına başlandı. Üretim sürecine ise Şubat ayında kalıp üretimiyle başlandı ve araç 2013 Ağustos ayında tamamlandı. Boğaz Köprüsü’nden geçilerek Ankara’ya kadar uzanan yol tamamen güneş enerjisiyle katedildi ve bu yolculuk boyunca araç test edildi. ARIBA VI Ekim ayında Avustralya’da düzenlenen World Solar Challange yarışmasına katıldı ve aracın motoruyla ilgili yaşanılan bazı problemler yüzünden yarışı 1613 km yol katederek 17.sırada noktaladı. 

Maksimum hız:135 km/h 
Ağırlık:156 kg 
Akü kapasitesi:5.3 kWh 
Motor Gücü:1.8kW

ARIba 5

     2010 yılında tasarımına başlanan ARIBA V yoğun bir tasarım ve üretim sürecinin ardından 2011 Eylül ayında tamamlanmıştır. World Solar Challange 2011 için tasarlanan ARIBA V ekibimizin yaşamış olduğu bazı finansal problemlerden ötürü iddialı olduğu WSC 2011 e katılamamıştır. Üretmiş olduğu araca güvenen ve bunu test etmek isteyen ekibimiz 3 senelik bir aranın ardından Türkiye'de düzenlenen Tübitak Formula-G yarışına katılma kararı almıştır. Formula-G 2012 Yarışları'nda 2 ödül birden alan ARIBA V kendisini ulusal yarışlarda ispatlamıştır . Yarı finalden birincilikle çıkan ekibimiz, final yarışında ise bazı aksaklıklardan ötürü 3. lüğü elde etmiştir.Ayrıca, ARIBA V Tübitak tarafından Formula-G yarışlarında araçların mühendislik ve teknik kapasitelerini ölçen ödül olan 'En İyi Mühendislik Tasarımı' ödülüne de layık görülmüştür. 

Maksimum hız:120 km/h 
Ağırlık:230 kg 
Akü kapasitesi:5 kWh 
Motor Gücü:1.8kW

     Türkiye yarışlarında 3 sene boyunca 1. ve 2. sırasını kimseye bırakmayan ekibimiz hedeflerini büyülterek rotasını uluslararası platforma çevirmiştir. Çalışmalarını tamamen World Solar Challenge’a yönelik sürdüren ekibimiz 1 senelik bir tasarım aşamasından sonra Arıba IV’ü üretmiştir.Arıba IV ile katıldığı ilk uluslar arası yarışta "The Best NewCommer Award" almayı başaran ekibimiz yapmış olduğu mühendislik çalışmalarını dünya çapında da da teyit etmiştir. 

Maksimum hız:100 km/h 
Ağırlık:280 kg 
Akü kapasitesi:5 kWh 
Motor Gücü:2.5kW

İTÜRA (ARIba 3)

ARIba 4

     2007 yılında üretilen İTÜRA (ARIBA III) ile ekibimiz, Ankara‘da yapılan Formula G 2007 yarışında ilk sırayı aldı. Aynı yarışta ARIBA II ile de ikinci olan ekibimiz ilk sıralardaki yerini yine kimseye kaptırmamış oldu. Sene 2008 te ise İzmir’de yapılan Formula G 2008 yarışında da tarih tekerrür etti ve araçlarımız ilk iki sırayı kimseye bırakmadı.ARIBA III tur sayısı:30 en iyi tur zamanı: 1:53.881. ARIBA II ,tur sayısı: 30, en iyi tur zamanı: 1:55.578 

Maksimum hız:100 km/h 
Ağırlık:230 kg 
Akü kapasitesi:1 kWh 
Motor Gücü:3.5kW

     İTÜ Güneş Arabası Ekibi, 2005 senesinde edindiği tecrübe ile daha iyi bir araba yaparak Tübitak Formula-G yarışlarında 1.lik kürsüsünün yanında 2. liği de elde edebilmek için ARIBA II’yi tasarladı ve üretti. Her iki aracıyla da başarılı bir yarış geçiren ekibimiz bitiş çizgisine 1. ve 2. olarak girmeyi başardı. ARIBA I tur sayısı 30 en iyi tur zamanı 2:42.872. ARIBA II tur sayısı 28 en iyi tur zamanı 2:53.037 . ARIBA II şuanda Motorlar ve Taşıtlar Laboratuarı girişinde sergilenmektedir.

Maksimum hız:90 km/h 
Ağırlık:220 kg 
Akü kapasitesi:1 kWh 
Motor Gücü:3.5kW

ARIba

ARIba 2

     2004 senesinde Tübitak'ın yapmış olduğu çağrı üzerine kurulan İTÜ Güneş Arabası Ekibi'nin ilk aracıdır. 2004 senesinde başlanan tasarım çalışmaları 2005 senesinde tamamlanmış ve ARIBA I üretilmiştir. İlk defa güneş enerjisi ile çalışan bir elektrikli araba yapan ekibimiz, ilk yarışına da ARIBA I ile 2005 senesinde İstanbul Park'ta katılmıştır. 2006 senesine gelindiğinde ise tekrar Tübitak Formula-G 2006'a katılan ARIBA I, diğer güneş arabalarına göre çok üstün bir performans sergileyerek 1. olmuş ve İTÜ'yü en iyi şekilde temsil etmiştir. ARIBA I şuanda İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektrik Makinaları Laboratuarı'nda sergilenmektedir.

Maksimum hız:96 km/h 
Ağırlık:230 kg 
Akü kapasitesi:1.9 kWh 
Motor Gücü:3kW

  • Mail

ADRES

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü
Motorlar ve Taşıtlar Labaratuvar Binası Arkası
Güneş Arabası Atölyesi

1574157413790_vargonen-logo.png

©Tüm Hakları İTÜ ve İTÜ Güneş Arabası Ekibi'ne Aittir.

  • LinkedIn
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube
  • Flickr
  • Flickr