GÜNEŞİN GÜCÜNÜ İTÜ’DE DENEYİMLEDİLER

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) 2004 yılında kurulan “İTÜ Güneş Arabası Ekibi” (İTÜ GAE) Türkiye’nin en köklü öğrenci projelerinden biri oldu. 13 yılda 9 güneş enerjili elektrikli araç üreten İTÜ Güneş Arabası Ekibi, ulusal ve uluslararası 20’den fazla ödülün sahibi oldu.

İTÜ Güneş Arabası Ekibi’nin yürüttüğü çalışmalarda 13 yılda 14 farklı disiplinden 100’den fazla öğrenci görev aldı. İTÜ mezunu olan eski ekip üyeleri, İTÜ GAE’nin genç üyeleri ile iletişimini halen sürdürüyor ve örnek bir proje kültürü oluşmasına aracılık ediyorlar.
BİRİKİM ENDÜSTRİYE TAŞINIYOR

İTÜ GAE 13 senelik birikimiyle ciddi bir vizyon ve planlama ile hareket ediyor. İTÜ Rektörlüğü’nün de desteğiyle birçok yeni çalışmayı paralel olarak yürüten GAE, diğer bütün proje ekiplerine de örnek olacak şekilde, projelerini günümüz gereksinimlerine entegre ederek sürdürmeyi hedefliyor.

Ekibin teknik çalışmalarının yanı sıra, faal olarak yürüttüğü projeler; mezun grubu entegrasyonunun daha üst seviyelere çıkartılması, üniversite-sanayi işbirliğinin genişletilmesi, yerli üretim imkanlarının çoğaltılması, akademik yayın sayısını arttırılması ve start-up çalışmaları için ekip ortamının dönüşümü olarak sayılabilir. Ekip aynı zamanda, yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi için mezunların mentorluğunda çalışma gruplarının kurulması adına özel bir proje de yürütüyor.
GAE, hem ulusal hem de uluslararası destek çağrılarına projeler üretmeyi planlıyor. Proje mirasına sahip çıkan ekip, İTÜ Rektörlüğü ile birlikte eski güneş arabalarının farklı amaçlarla kullanılması için stratejik bir planlama geliştiriyor.

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM

Ekip daha temiz bir gelecek için, dünyanın tartışmasız en önemli enerji kaynağı olan güneş enerjisini, güneş paneli teknolojileri yardımıyla araçlarında kullanıp günlük yaşantımıza entegre edilmesi noktasında önemli çalışmalar yürütüyor. Bu alandaki teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ekip, aynı zamanda dünya standartlarına uygun yerli ve milli sistemler tasarlıyor. Normal elektrikli araçlardan farkı olmaksızın, güneş enerjisiyle çalışan bu elektrikli araçların tasarım ve üretimi, sistemsel bir bütünlük içerisinde, hem pist şartlarında hem de zorlayıcı çevre ve uzun yol şartlarında, akıllı, verimli ve hatasız sürüşüne uygun şekilde yapılıyor. Elektrikli araç sistemleri, güneş enerji sistemleri, batarya teknolojileri, araç tahrik sistemleri, kompozit teknolojileri, sürüş algoritmaları ile gömülü sistem donanım ve yazılım tasarımı noktasında üniversite ve birçok seçkin sanayi kuruluşunun da desteğiyle üretim imkânlarını her geçen gün daha da arttırarak dünya standartlarında rakipleri ile yarışıyor.
MEZUN İLETİŞİMİNDE ÖRNEK

Türkiye’de İstanbul, Eskişehir, Ankara başta olmak üzere, ABD’de Boston, New York, Santa Clara, Knoxville, Detroit, ayrıca Almanya, İtalya, Belçika ve İngiltere’de de İTÜ GAE üyesi mezunlarını görmek mümkün. Elektrikli araçlar, otomotiv, enerji sistemleri, havacılık ve savunma sanayi gibi birçok sektörde çalışan mezunlar, aynı zamanda yeni ekip üyelerine destek olarak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu genç ve nitelikli işgücünün yetişmesine de katkı sağlıyor.

İŞTE DÜNYADA İTÜ’YÜ TEMSİL EDEN MEZUNLARArda Tüysüz (2006, Elektrik Müh.)

2006 yılı İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu olan Tüysüz, aynı zamanda İTÜ GAE kurucuları arasında yer alıyor. Almanya, ABB Corporate Research’de enerji sektöründe geleceğin teknolojileri ile ilgili çalışan bir AR-GE merkezinde elektrikli tahrik alanında çalışıyor.

Burak Özer (2008, Uçak Müh.)

2008 yılında Uçak Mühendisliği Bölümü, 2010 yılında ise Uçak ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nden lisans mezun oldu. İTÜ GAE’de 2008 - 2010 süresince ARIBA 4 ve ARIBA 5’te aktif olarak aerodinamik ve üretim sorumlusu olarak görev aldı. Şu an Toyota Motor Europe, Body Design Departmanı’nda iç aksam (Interior) parçaları sorumlusu olarak çalışmalarına devam ediyor.
Emre Gürpınar (2009, Elektrik Müh.)

2009 yılı İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu olan Gürpınar, 2007 ve 2009 yılları arasında İTÜ GAE’de elektrik bölümünde aktif görev aldı. Mezuniyetinin ardından İngiltere’de Manchester Üniversitesi’nde yüksek lisans ve Nottingham Üniversitesi’nde doktora derecesini tamamladı. Şu an ABD’de Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı bünyesinde bulunan Güç Elektroniği ve Elektrik Makinaları Araştırma Grubu’nda doktora sonrası araştırmacı olarak görev yapıyor.

Burak Aliefendioğlu (2009, Elektrik Müh.)

2009 yılında İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2007 ve 2009 yılları arasında İTÜ GAE’de batarya ve güneş pilleri üzerine aktif görev aldı. Şu an Avusturya bazlı AVL GmbH firmasının Türkiye kolu olan AVL Türkiye’de batarya sistemleri takım lideri olarak görev yapıyor
Onur Serin (2011, Otomotiv YL)

2008 yılında İTÜ Elektrik Mühendisliği, 2011 yılında ise Otomotiv Yüksek Lisans Programı’ndan mezun oldu. İTÜ GAE’de, elektrik, motor ve taşırım konularında 4 yıl aktif görev aldı. Şu an Heksagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş.’de Elektronik Entegrasyon ve Yazılım Mühendisliği takım lideri olarak çalışıyor.
Fatih Can (2012, Makina Müh.)

2012 yılında İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. İTÜ GAE’de, araç gövde tasarımı üzerinde 4 yıl aktif görev aldı. Şu an, Türkiye ve Dünya’daki müşterilerinin savunma gücüne katkı sağlayacak cihazlar tasarlayan ve ülkemizin kritik teknolojiler konusunda dışa bağımlılığını azaltmayı hedefleyen bir savunma sanayi kuruluşu olan Aselsan’da çalışıyor.

Berker Bayazıt (2014, Elektrik Müh.)

2014 yılında İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. İTÜ Enerji Enstitüsü’nde Enerji Bilim ve Teknolojileri alanında yüksek lisans eğitimine devam ediyor. İTÜ GAE’de, araç gövde tasarımı ve üretim üzerinde 4 aktif görev aldı. Şu an ülkemizin önemli enerji yatırım ve müteahhit firmalarından biri olan Çalık Enerji’de profesyonel kariyerini sürdürüyor.
Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi / http://www.itu.edu.tr/haberler/2018/04/03/gunesin-gucunu-itu-de-deneyimlediler

6 görüntüleme0 yorum
  • Mail

ADRES

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü
Motorlar ve Taşıtlar Labaratuvar Binası Arkası
Güneş Arabası Atölyesi

1574157413790_vargonen-logo.png

©Tüm Hakları İTÜ ve İTÜ Güneş Arabası Ekibi'ne Aittir.

  • LinkedIn
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube
  • Flickr
  • Flickr